دسته‌بندی نشده

5 نکته در دکوراسیون اتاق خواب برای خوابی بهتر

bedroom decoration

وقتی شبها دیر به تختخواب می روید مدام در حال حساب کردن این هستید که شانس خوابیدن چند ساعت را دارید؟ یا چنان خسته از خواب بیدار می شوید که به یک ابرقدرت نیاز دارید تا صبح شما را از رختخواب جدا کند؟ پس زمان اقدام فرا رسیده است اقدام برای داشتن یک خواب با کیفیت.

بله، به لطف داشتن یک خواب با کیفیت می توان یک روز پر انرژی و با کیفیت را سپری کرد. “من همه چیز را امتحان کرده ام، هیچ چیز جواب نمی دهید”  یا “نمی دانم از کجا شروع کنم”.  اگر چنین می گویید، بیایید یک نکته موثر ارائه دهیم: ممکن است جالب به نظر برسد، اما بین خواب با کیفیت و دکوراسیون اتاق خواب ارتباط تنگاتنگی وجود دارد! به عبارت دیگر، دکوراسیون مناسب اتاق خواب قطعاً یکی از کارهای مهم برای داشتن یک خواب خوب می باشد. حال بیایید ببینیم دکوراسیون اتاق خواب برای خواب بهتر چگونه باید باشد .

1- موقعیت مناسبی برای تخت خود ا پیدا کنید

اگر می خواهید بهتر بخوابید و تصمیم گرفته اید از تغییر دکوراسیون اتاق خواب کمک بگیرید، ابتدا باید بررسی کنید که آیا موقعیتی که تخت شما در آن قرار دارد درست است یا خیر. موقعیت ایده آل برای خواب بهتر این است که تختخواب تا جای ممکن از پنجره ها و درها دور باشد. همچنین تکیه دادن کناره های تختخواب به دیوار، ایده خوبی نیست.  مناسب ترین روش برای قرار دادن تختخواب زمانی است که فقط تاج تخت به دیوار باشد و تکیه داده باشد.

2- شما ممکن است عاشق نور باشید ، اما باید شبها از آن دور باشید

برای اینکه صبح با قدرت بیشتری از خواب بیدار شوید ، باید هورمون ملاتونین در خواب شبانه ترشح شود. که محیط تاریک برای ترشح ملاتونین مورد نیاز است.  به عبارت دیگر، وقتی در محیطی که میزان نور زیاد است می خوابید، ملاتونین نمی تواند به اندازه کافی ترشح شود. به همین دلیل، ممکن است هنگام بیدار شدن از خواب مشکل داشته باشید و احساس خستگی کنید. به عبارت دیگر، یکی از نکات دکوراسیونی مهم برای خواب سالم این است که ناحیه ای که در آن می خوابید تا حد ممکن نور کم دریافت کند . شما می توانید با نگذاشتن منابع روشن در اتاق خواب و انتخاب پرده هایی با پارچه های تیره و ضخیم، سطح نور را کاهش دهید.

3- دور شدن از دستگاه های الکترونیکی

ممکن است دوست داشته باشید با تماشای تلویزیون یا تماشای فیلم در موبایل و رایانه خود بخوابید، شاید گوش دادن به موسیقی برای شما ضروری باشد، با این حال، این محصولات الکترونیکی مانعی برای ترشح ملاتونین کافی هستند. بنابراین زمان آن رسیده است که در اتاق خواب خود با وسایل الکترونیکی خداحافظی کنید!

4- دکوراسیون اتاق خواب شما باید با رنگ های مناسب تزئین شود

این یک واقعیت است که رنگها تأثیرات روانی بسیاری دارند به همین دلیل، باید مطمئن شوید که رنگ هایی که در دکوراسیون اتاق خواب استفاده می کنید گزینه هایی هستند که به شما آرامش می دهند وباعث میشود راحت به خواب روید. به عنوان مثال، می توانید آبی روشن یا سبز روشن را به عنوان رنگ دیوار انتخاب کنید. علاوه بر این، می توانید ست های کاور لحاف خود را از بین این رنگ های آرام انتخاب کنید. درصورت تمایل می توانید به مقاله ما ” اثرات روانشناختی رنگها در دکوراسیون منزل: راهنمای استفاده از رنگ برای اتاقها و ترندها ” نگاهی بیندازید و با رنگهایی که می توانید در دکوراسیون اتاقهای مختلف استفاده کنید آشنا شوید.

عطرهایی مانند اسطوخودوس و وانیل که به اتاق شما رایحه مطبوعی می بخشد نیز از جمله پیشنهاداتی برای خواب خوب است. این را هم به خاطر بسپارید که به هر حال این بوها بسیار تند می باشند و در صورت مصرف زیاد ممکن هسا خواب را از سرتان بپرانند.

5- نظم و ترتیب دکوراسیون اتاق خواب مساوی  است با خواب خوب

اگر قرار بود تنها یک پاسخ یه سوال” دکوراسیون اتاق خواب چگونه باید باشد؟” میدادیم  آن فقط این بود: ” باید منظم باشد!” زیرا اینجا اتاق خواب شماست اینجا جایی است که شما به خواب میروید تا انرژی لازم برای روز بعد را به دست آورید ولی اتاق خواب هایی که دکوراسیون خیلی شلوغی دارند و یا نامرتب هستد انرژی شما را هنگام خواب گرفته و باعث میشود شما به سختی به خواب فرو روید. پس نتیجه می گیریم که بهترین دکوراسیون اتاق خواب برای خواب راحت مرتب بودن آن است.

الزاماتی که بدون آنها نمی شود: سرویس تخت ، بالش و لحاف

هر چند انتخاب سرویس کاور لحاف مستقیما بر دکوراسیون اتاق خواب مرتبط است اما این انتخاب فراتر از دکوراسیون و انتخاب طرح و رنگ می باشد. در انتخاب سرویس کاور لحاف عوامل کلیدی متفاوتی مانند نوع پارچه، جنس آن و … مطرح است که در مقاله ” هنگام انتخاب سرویس کاور لحاف به چه مواردی باید دقت شود “ بطور مفصل به آن پرداخته ایم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *